Troița, biserică în miniatură - Sfințirea troiței din Parohia „Înălțarea Domnului”, Loturi Enescu, Dorohoi

Viața parohiei Decembrie 1, 2015

„O troiţă se aşază la răscrucea unui drum, ca semn al alegerii căii spre Cer. Ca bucurie, ca respect şi mulţumire a omului faţă de Dumnezeu, care-i ocroteşte viaţa, casa, familia, satul, sensul zborului său pământean.” (http://ziarullumina.ro/omul-care-ridica-troie-4198.html)

În ziua de 15 noiembrie 2015 (Începutul Postului Crăciunului), Duminica a 25-a dupa Rusalii, când s-a făcut prăznuirea Sf. Cuvios Paisie de la Neamț și a Sf. Mc. și Mărt. Gurie, Samona și Aviv, după oficierea Sfintei Liturghii, credincioșii din Parohia cu hramul „Înălțarea Domnului”, Loturi Enescu, Dorohoi, împreună cu Părintele Paroh Ciprian Onea, au mers în centrul satului,  pentru a participa la slujba de sfințire a frumoasei troițe, ridicată cu evlavie și dragoste față de Dumnezeu prin contribuția familiei Găfițanu Arcadie și Mirela.

Slujba de sfințire a fost oficiată de un sobor de nouă preoți, în frunte cu Părintele Protopop Stelian Ciurciun (Protopopiatul Dorohoi).